SON DAKİKA

TSE 58. Olağan Genel Kurul Toplantısı…

TSE 58. Olağan Genel Kurul Toplantısı…
365
02 Haziran 2019 - 18:32

58. Olağan Genel Kurul Toplantısı

Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) 58. Olağan Genel Kurul Toplantısı, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’in ev sahipliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede ve Mehmet Fatih Kacır TPE Başkanı Dr. Habip Asan, KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Ankara Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz, Adana Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Genel Kurul Delegeleri ve misafirlerin katılımı ile Enstitü Merkezinde gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, burada yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin artırılması, girişimciliğin desteklenmesi, üniversite-sanayi iş birliğinin yaygınlaştırılmasıyla markalaşmayı gündemlerinin en üst sıralarına taşıdıklarını, bu gündem maddelerinde başarının yakalanması ve hedeflerin ulaşılmasında TSE’ye önemli görevler düştüğünü söyledi. Enstitünün kamu ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu tüm sertifikasyon, muayene-gözetim ve test hizmetlerini eksiksiz sağlayacak altyapıya her geçen gün daha da yaklaştığına işaret eden Varank, “Bunun da ötesinde, uluslararası ve bölgesel yönetim organlarında daha aktif görevler almak, etkinliğimizi daha da artırmak durumundayız.” diye konuştu.

TSE’yi lider kuruluş haline getirme amacı

Bakan Varank, Türkiye’nin standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarında sahip olduğu tecrübenin başta İslam ülkeleri olmak üzere bölge ülkelerine öncülük etmesini sağladığını vurgulayarak, amaçlarının TSE’yi sunduğu hizmetlerde ulusal ve uluslararası alanda tercih edilen, yönlendirici ve lider bir kuruluş haline getirmek olduğunu bildirdi.

TSE’nin Türkiye’nin kalkınmasında oynadığı birden çok kritik rol olduğunu anlatan Bakan, bunların en başında standardizasyon faaliyetlerinin bulunduğunu dile getirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Varank, standartlar ve teknik düzenlemelerin dünya ticaretine etkisinin yüzde 80’lerde olduğuna dikkati çekerek, “Uluslararası standartlara uygun mal ve hizmet üretimi olmadan yeni dünya düzeninde rekabet etmenin imkanı yok.” ifadelerini kullandı.

  • Her yıl 100 binin üzerinde gözetim-muayene işlemi

Varank, standardizasyonun yanı sıra önem gösterilmesi gereken bir başka faaliyet alanının da uygunluk değerlendirme hizmetleri olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “TSE’nin uygunluk değerlendirme hizmetleri alanında bir senede verdiği hizmetlerin sadece sayısal verileri bile, bu hizmetlerin sanayimiz açısından taşıdığı önemi gözler önüne sermektedir. Enstitümüz her yıl yaklaşık 20 bin ürün belgesi, 4 bin yönetim sistem belgesi ve 30 bin hizmet yeterlilik belgesinin denetimlerini yapıyor. Eğitim programlarıyla da yaklaşık 30 bin kişinin teknik yeterliliğini belgeliyor. Bunlarla beraber, 100 binin üzerinde gözetim-muayene işlemi yapıyor, 85 bini aşkın deney-kalibrasyon raporu, 300 binden fazla ulaşım-lojistik belgesi üretiyor.”

  • “Enstitümüz yurt dışı ağını genişletecek”

Varank, TSE’nin uluslararası uygunluk değerlendirme pazarındaki çalışmalarını da anımsatarak, Türkiye’nin bu pazardan hak ettiği payı alabilmesi için kurulan Uluslararası Uygunluk Değerlendirme Servisinin (ICAS) faaliyetlerinin hızla devam ettiğini, Moldova ve Azerbaycan’da kurulan iştiraklerle Türkiye’nin bu ülkelerdeki uygunluk değerlendirme pazarında söz sahibi olmaya başladığını anlattı.

Türkiye’nin kuruluşuna öncülük ettiği İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsünün faaliyetlerinin de TSE’nin uluslararası arenadaki liderliğinin önemli göstergelerinden biri olduğuna dikkati çeken Varank, “Enstitümüz yurt dışındaki hizmet ağını ciddi oranda genişletecek gerek Körfez ülkelerinde gerek Orta Asya’da gerekse Afrika’da önemli adımlar atacaktır.” dedi.

  • TSE’ye yeni kampüs

Varank, Bakanlık olarak TSE’nin teknik ve idari altyapısının iyileştirilmesi, muadili kuruluşlarla rekabet etme kapasitesinin artırılması için destek verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Yakın coğrafyamızda benzeri bulunmayan, günümüz teknolojileriyle donatılacak, bir standart hazırlama merkezini de bünyesinde barındıracak yeni bir kampüsün yapımı için kolları sıvadık. Geçen hafta burayı ziyaretimizde de görmüştük, kampüsün aciliyeti var. Temelli’de enstitü arazisine yapmayı planladığımız bu kampüs için çalışmalarımızı son sürat sürdürüyoruz.”

Bakan Varank, Bakanlık uhdesinde muayeneleri yürütülen akaryakıt, LPG ve tanker sayaçları, tartı aletleri ve kantarlar gibi ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin de TSE’ye devredilmesi için çalışmalara başladıkları bilgisini verdi.

En büyük sorumluluklarının “Türk Malı” damgasının korunması ve geliştirilmesi olduğunu belirten Varank, TSE’yi Türk sanayisinin en etkin aktörlerinden ve paydaşlarından biri yapmak için hep birlikte çalışacaklarını dile getirdi.

Varank, TSE’den sanayinin dijital dönüşümünde çok daha fazla katkı beklediklerini sözlerine ekledi.

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.