SON DAKİKA

MEDYA SEKTÖRÜ KRİZDE…

MEDYA SEKTÖRÜ KRİZDE…
146
06 Mayıs 2019 - 18:58

TÜRKSAT frekans taramasını bir an önce yapmalı….

Anadolu Yayıncılar Derneği Genel Başkanı Sinan Burhan, uydu ücretlerinde yüzde 50 indirime gidilmesi gerektiğini belirterek “Türk Lirasına dönülmesi” çağrısında bulundu.

AYD Başkanı Sinan Burhan’ın yaptığı yazılı açıklama:

TÜRKSAT uydu ücretlerini yüzde 50 indirmeli ve Türk Lirasına dönmelidir.
Artan dolar fiyatları yerel medyayı kapanma noktasına getirmiştir. TÜRKSAT dolara bağlı ödeme almaktadır. Doların artması uydu fiyatlarını artırmaktadır. TÜRKSAT yönetimi yerel televizyonları rahatlatmak için bir an önce mpg4 taraması yapmalı ve ücretli yüzde 50 indirmelidir.
Anadolu medyası her zaman milli iradenin yanında yer almıştır. Anadolu medyası ara rejimin yanında yer almaz. Anadolu medyasından darbeci olmaz. Anadolu medyasından mandacı olmaz. Anadolu medyası kurtuluş savaşındaki kuvayi Milliye ruhuna sahiptir.
Bizler 27 Mayıs darbesine destek vermedik. Biz 12 Eylül darbesinde yoktuk. 28 Şubata direndik. 17 25 Aralık darbe girişimini yapan fetoya karşı cumhurbaşkanımıza destek verdik. 15 Temmuz da saat 22.00’ den itibaren darbe karşıtı yayınlar yaptık. Halkımızı meydanlara çağırdık ve bir ay boyunca demokrasi nöbetini bırakmadık.
Yerel medyanın korunması gerekir. Yerel medya milli birliğimizin teminatıdır. Demokrasi ve insan haklarının teminatıdır.
Sayın Cumhurbaşkanımız sizlere buradan imdat çağrısında bulunuyoruz. Yerel televizyonlar kapanmak üzeredir. 25 yıldır yayın yapan yerel televizyon kanalları kapanma tehlikesi yaşıyor. Uydu ücretlerini ödeyemez hale geldik.
Ulusal televizyon kanalları ile yerel televizyon kanalları aynı ücreti ödüyor. Bu adaletsizliğe bir dur demek gerekir. Bizlerin reklam pastasından aldığımız pay sınırlıdır. Ayakta kalmaya çalışıyoruz. Artık soluk alamaz hale geldik.
Sayın Cumhurbaşkanım sizler her daim yerel televizyonların yanında yer aldınız. Yerel medyanın sorunlarının çözümü noktasında bürokrasiye, hükümete talimat verdiniz ancak bu konuda bir adım atılmadı. Bürokrasinin kör ve sağır koridorlarında kaybolduk. Bu sorunun çözümü için siyaset mekanizması da adım atmıyor. Tamam, haklısınız diyorlar bir çözüm yok. Artık biz çok yorulduk. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan “Binlerce istihdam yapan, vergi veren, kendi ili ve ilçesinin tanıtımını yapan yerel televizyonlar teker teker kapanacaktır. TÜRKSAT yönetimi geçen yıl kar ettiğini açıklamıştır. Ama bizler zarar ediyoruz. Artık fedakarlık zamanı TÜRKSAT’tadır. Yerel televizyonlar kapanırsa başta TÜRKSAT zarar edecektir. Ayrıca Türk demokrasisi ve milli irade ağır bir yara alacaktır.
Ayrıca son dönemlerde uluslararası medya kuruluşları ülkemizi üst haline getirmişlerdir. Bu kuruluşları ülkemizin yararına faaliyet yapacak değiller. O nedenle yerli ve milli Anadolu medya güçlendirilmelidir.” Diye konuştu.

Sinan Burhan
Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.