SON DAKİKA

Malatya’nın incisi ‘Kayısı’

Malatya’nın incisi ‘Kayısı’
319
20 Eylül 2019 - 21:39

Bu yılki teması ‘Anadolu’dan dünyaya’ olarak belirlenen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde Malatya kayısısı da yerini aldı.

Malatya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dinç, damaklarda bıraktığı lezzetle isminden sıkça bahsedilen Malatya kayısısının gün kurusu ve kükürtlü sarı kayısı olarak iki başlıkta inceledi. Dinç ” Gün kurusu kayısı organik, katkı maddesiz bu sebeple saklanması zor, buzdolabında muhafaza edilen, tüketimi hızlı olmak zorunda olan türü derken, kükürtlü sarı kayısı 2 yıl dayanıklılığı olan uzun ömürlü ürünlerimizdendir” dedi.

Bu tescilli ürünlerin başka topraklarda aynı aromayı ve aynı tadı vermediğini belirten Dinç, kadın istihdamının üretimdeki öneminden de bahsetti. Ayrıca ‘Malatyalı kadınların topladıkları kayısıları ‘patik’ denilen yöntemle çekirdeğinden ayrıştırıp bu sayede aile bütçelerine katkı sağladıklarını da söyledi.

Malatya’nın coğrafi işaretli ürünlerine arapgir köhne üzümü, Malatya dalbastı kirazı, hekimhan cevizi, akçadağ halısı ve arapgir mor reyhanı da eklenenler arasında.

Ayrıca Akçadağ armutu, Doğan şehir elması için de gerekli başvurular yapılmış.

 

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.