SON DAKİKA

‘Kalecik Karası Üzümü’ ATO’da

‘Kalecik Karası Üzümü’ ATO’da
367
20 Eylül 2019 - 12:52

2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde Ankara’nın 12 coğrafi işaretli ürününden biri olan Kalecik karası üzümü, Kalecik belediyesi tarafından açılan stantla misafirlere tanıtıldı.

1870’den bu yana ‘Gücünü tarihinden ve kültüründen alan sehir’ sloganıyla yola çıkan Belediye emin adımlarla ilerliyor.

Kalecik Belediye Başkanı Duhan Kalkan da konuşmasında, Kalecik’in bulunduğu toprakların Hititler, Galatlar, Roma ve Bizans’a ev sahipliği yaptığını, daha sonra da Türk hakimiyetine girdiğini anlatarak, “Çok derin kültüre sahip bir coğrafyadayız” dedi.

Kalecik’in değerleri hakkında bilgi veren Kalkan, bunların arasında en büyük değerin Kalecik karası üzümü olduğunu söyledi. Kalkan, Kalecik karasının dünyaca ünlü bir marka olmasında Kalecik’in coğrafi konumu ve iklim şartlarının etkisi olduğunu anlatarak, “Avrupa Birliği ve Tarım Bakanlığının desteği ile Kalecik karası pekmezi üretmek sıradaki hedefler arasında”  dedi. Ayrıca ilçede kendi unlarını üreten Kalecik Belediyesi ekşi mayadan, bol yağlı ve cevizli Kalecik çöreği ve uzun süre bayatlamayan yine ekşi mayadan ve Kalecik unundan(Kalbe) taş fırınlarda pişirilen Kalecik ekmeği ürettiklerinden de bahsetti.

Turistlerin yeni gözdesi Kalecik…  Yamaç paraşütüyle coğrafi şartlarını iyi değerlendiren belediye su sporlarına da öncelik vererek turizmde uğrak nokta olmak istiyor.

 

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.