SON DAKİKA

iki fonla Girişimcilere 750 milyon TL kaynak

iki fonla Girişimcilere 750 milyon TL kaynak
287
25 Aralık 2019 - 15:45

‘Bölgesel Kalkınma Fonu’yla ‘Teknoloji ve İnovasyon Fonu’ kuruldu. Bakan Varank, “Yeni nesil girişimcilerle, öncelikli sektörleri ve istihdamı artıran yatırımları destekleyeceğiz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, girişim sermayesi yatırımlarını artırmanın, bu yatırımları ülke geneline yaymanın gerektiğini belirterek, “Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altında kurulacak olan Teknoloji ve İnovasyon Fonu ile Bölgesel Kalkınma Fonu bu amaçlara hizmet edecek. Böylelikle 750 milyon liralık kaynağı mobilize edecek, her iki fonun yapacağı yatırımları Kalkınma Yatırım Bankasıyla birlikte yöneteceğiz” dedi.

Büyümenin gücü ve kalkınmanın sürdürülebilirliği açısından parlak fikirlere, yeni teknolojilere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Varank, şöyle konuştu: “Bu fon Türkiye’nin geleceğine yatırım yapacak.” Varank, 750 milyon liralık kaynağın, minimum seviye olduğunu belirterek, şunları “Biz sadece yeni bir başlangıcın fitilini ateşlemiş oluyoruz” diye konuştu.

Fonların bankalar, nitelikli yatırımcılar, uluslararası sermaye gibi tüm paydaşların yatırımına açık olduğunu bildiren Varank, “Gelin bu fonlara, Türkiye’nin yarınlarına yatırım yapın. Girişim sermayesi fonlarına da çağrı yapmak istiyorum; siz de Türkiye Kalkınma Bankası’na başvurun, işletmelere birlikte destek olalım” ifadelerini kullandı.

KİMLER FAYDALANABİLECEK? 

Fonlardan kimlerin faydalanabileceğine de değinen Varank, şu bilgileri paylaştı: l Teknoloji ve İnovasyon Fonu’yla, Türkiye’de büyük potansiyeli olan teknoloji tabanlı girişimlere destek sağlayacağız. l 350 milyon liralık bu fonla, teknopark firmaları başta olmak üzere, yeni nesil girişimcilerin projelerine sermaye desteği sağlayacağız. Böylece ulusal ve uluslararası arenada girişimcilerin önünü açacağız.  l Bu fon başta teknoparklar olmak üzere erken aşama girişimlere fon sağlayacak. l 400 milyon liralık Bölgesel Kalkınma Fonu’yla da bölgesel ve küresel oyuncu olma potansiyeline sahip KOBİ’lere kaynak aktaracağız. l Bu kapsamda kalkınmada öncelikli sektörleri ve istihdamı artıran yatırımları destekleyeceğiz. l Anadolu’da faaliyet gösteren, büyüme potansiyeli olan fakat gerekli finansmanı bulamayan girişimcilere ve yatırımcılara bu fonla umut olacağız.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.