SON DAKİKA

‘Engelliler Haftası’na özel Braille alfabeli pul

‘Engelliler Haftası’na özel Braille alfabeli pul
279
15 Mayıs 2019 - 1:43

‘Engelliler Haftası’na özel Braille alfabeli pul

ANKARA’da ‘Engelliler Haftası’ kapsamında Braille Alfabesi kullanılarak basılan özel pul, basın toplantısıyla tanıtıldı.

’10-16 Mayıs Engelliler Haftası Konulu Anma Pulu Tanıtım Toplantısı ve İşbirliği İmza Töreni’, PTT Pul Müzesi’nde yapıldı. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları Ömer Fatih Sayan ve Enver İskurt, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik ve Engelli, Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç ile yürüme engelli 26’ncı Dönem Bursa Milletvekili Bennur Karaburun katıldı. Tören boyunca yapılan bütün konuşmalar işaret diline çevrildi.

ATM’LERE GÖRME ENGELLİLER İÇİN KLAVYE

Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Bugün tanıtımını yaptığımız Engelliler Haftası Anma Pulu’nun oldukça büyük sembolik bir anlamı olduğunu düşünüyoruz. Yeni alınan ATM’lerimize görme engelli vatandaşlarımıza uygun klavye takılması çalışmalarına da başlanmış olduğunu buradan müjdelemek istiyorum. Kullanıcı sayısı 42 milyonu aşan e- devlet’te engelleri kaldırma çalışmalarımız devam etmekte ve bu çalışmamız neticesinde de engelli vatandaşlarımız kamu hizmetlerini artık elektronik ortamda da engelsiz bir şekilde almaya devam ediyor olacak” diye konuştu.

‘2018’DE 513 BİN ENGELLİ EVDE BAKIM HİZMETİ ALDI’

Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem de, Türkiye’nin engelli bireylerin hayat standartlarının yükseltilmesi ve geleceklerinin garanti altına alınması bakımından tüm dünyaya rol model olabilecek bir konumda olduğunu söyleyerek “Bakıma muhtaç engellilerimiz için 2007 yılında başlattığımız evde bakım yardımı kapsamında 2018 yılında 513 bin engelli vatandaşımız için 6 milyar 675 milyon lira ödeme yaptık. 341 bakım merkezinde 25 bin engellimize yatılı bakım hizmeti sunuyoruz. 56 bin engelli kardeşimizi kamu personeli yaptık” dedi.

PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik ise, Engelliler Haftası için özel olarak hazırladıkları pulun yanı sıra, engellilerin ürettikleri el emeği ürünlerin ‘epttavm.com’ aracılığıyla bütün dünyaya satılmasına yönelik bir çalışmayı da başlattıklarını açıkladı. Bozgeyik, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın kendi müesseselerinde yer alan engelli kardeşlerimizin üretmiş oldukları el emeği ürünleri biz sadece o yörede değil, sadece Türkiye’de değil, dünyanın değişik merkezlerinde de satın alma imkanı oluşturan elektronik ticaret yoluyla dünyanın her yerine ulaştırma imkanı bulacağız” dedi.

Konuşmaların ardından bakanlıklar arası işbirliği protokolü ve Engelliler Haftası için özel olarak basılan temsili pullar imzalandı. Ardından ‘epttavm’ üzerinden engellilerin ürettikleri el emeği ürünler için ilk siparişler verildi. Bakan yardımcılarına kendi fotoğraflarının yer aldığı özel olarak basılan pullar da hediye edildi.

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.