SON DAKİKA

Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi güncel konuları masaya yatırdı

Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi güncel konuları masaya yatırdı
346
27 Haziran 2019 - 9:31

Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi güncel konuları masaya yatırdı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi 2019 yılı Haziran ayı toplantısını, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve Meclis Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu Başkanlığında, Meclis Üyelerinin katılımlarıyla TOBB İstanbul Hizmet Binasında gerçekleştirdi. ​
Toplantıda ilk olarak TÜRKBESD sektör verilerinin üretim, iç satış ve ihracat rakamları ve İMMİB sektörel ihracat verilerinin güncel hali paylaşıldı. TÜRKBESD verilerine göre, beyaz eşya 6 ana ürün kapsamında, Ocak-Mayıs 2019 döneminde geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla, iç satış adetlerinde %12,2 azalış, ihracatta ise %0,2 artış yaşandığı belirtildi. Rakamlara bakıldığında önceki aylarla benzer seyir izlendiği, yılın ikinci yarısının belirleyici olabileceği aktarıldı. Bunun yanında İMMİB verileri incelendiğinde de, Ocak-Mayıs 2019 döneminde bir önceki yıla göre ihracatta %2’lik bir değer artışı yaşandığı, en yüksek ihracatın %68 pay ile AB’ye gerçekleştirildiği vurgulandı.

Elektronik Cihazlar İmalatçıları Derneği (ECİD) tarafından elektronik cihazlarda iç satış adetleri ve ihracat rakamları hakkında da bilgi verildikten sonra kredi kartları ve perakende ticaretteki taksit sayılarına getirilen düzenleme görüşüldü. Taksit sayısı artışına bağlı olarak LCD TV iç pazar satış adetlerinin dönemsel seyri hakkında bilgi verildikten sonra, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sadıkoğlu, taksit sayısındaki artışın satışları arttıran önemli bir etken olduğunu, sektörün ihtiyacı doğrultusunda taksit artışı uygulamasının devamına yönelik ilgili Kurumlar nezdinde girişimde bulunabileceklerini ifade etti.

Toplantıda ayrıca Koç Holding Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ahmet Çimenoğlu’nun, dünya ve Türkiye’nin ekonomik görünümü hakkında bilgiler sunulduktan sonra, dayanıklı tüketim malları sektörünün yanında birçok sektörü yakından ilgilendiren GEKAP (Geri Kazanım Katılım Payı Tutarı) Yönetmelik Taslağı ile ilgili düzenlemeler ve sektöre etkileri görüşüldü.

Gündem maddesi kapsamında Türkiye Dayanıklı Tüketim malları Meclisi bünyesinde oluşturulan çalışma komisyonları hakkında bilgi verildikten sonra, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sadıkoğlu değerlendirmelerde bulundu. Sadıkoğlu; son zamanlarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak Brexit sonrası İngiltere’nin ticari ilişkilerine yönelik bir çalışma komisyonunun oluşturulmasının isabetli olduğuna dikkat çekti.

TOBB olarak Brexit sürecinde yaşanan gelişmeler doğrultusunda, Birleşik Krallık ile ikili ticaretin devamının sağlanması ve geliştirilmesine yönelik çalışma yürüttüklerini belirten Sadıkoğlu, yapılan iş forumuna ilişkin bilgi verdi. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sadıkoğlu, “Bu kapsamda TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Birleşik Krallık Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı ve Ticaret Kurulu Başkanı Liam Fox ile görüşmeler yaptık ve sonrasında TOBB’un ev sahipliğinde İş Forumu gerçekleştirdik” dedi.

Toplantıda son olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde oluşturulan ve dayanıklı tüketim malları sektör derneklerinin de üye olduğu Elektrik ve Elektronik Sanayi Teknik Komitesi toplantıları hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı.

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.