SON DAKİKA

Cannes’da ‘Türk Günü Resepsiyonu’

Cannes’da ‘Türk Günü Resepsiyonu’
241
16 Mayıs 2019 - 14:28

Cannes’da ‘Türk Günü Resepsiyonu’

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı’nca dünyanın en önemli film festivali olarak kabul edilen ve bu yıl 72’ncisi düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nde, ‘Türk Günü Resepsiyonu’ gerçekleştirileceği açıklandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Majestic Beach’de yarın akşam düzenlenecek geceye uluslararası sinema, sanat, moda, gastronomi, turizm, medya ve iş dünyasından davetliler katılacak. Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un ev sahipliğinde gerçekleştirilecek gecede, yabancı film yapımcılarına Türkiye’deki sinema olanakları anlatılacak. ‘Türk Günü Resepsiyonu’, coğrafi ve iklimsel özelliklerin sağladığı zenginlikle film çekimi için baştan başa doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin sinema olanaklarının tanıtımı açısından önemli platform oluşturacak. Resepsiyon, Türkiye’nin tanıtımına da büyük katkı sunacak.  

YAPIMCILARA SAĞLANAN DESTEKLER ANLATILACAK

Dünyanın dört bir yanından yapımcıların ve sektör temsilcilerinin katılım sağlayacağı etkinlikte Yeni Sinema Kanunu ile birlikte yabancı film yapımcılarına Türkiye’de sağlanacak destekler konusunda bilgi verilecek. Dünya sinemasının kalbi olarak nitelendirilen Cannes’da duyurulacak olan ve bugüne kadar büyük merakla beklenen yeni teşviklerle birlikte çok sayıda sinema ve dizi projesinin Türkiye’de çekilmesi bekleniyor. Resepsiyonda; Türkiye’deki film çekim lokasyonlarının, cast, set, görsel efekt ve diğer teknik imkanlar ile ülkemizde çekilen ünlü Hollywood prodüksiyonlarından kesitlerin yer aldığı tanıtım filmi de davetlerin beğenisine sunulacak.

Moda tasarımcısı Zeynep Kartal’ın ‘sürdürülebilirlik’ temalı defilesi ile renklenecek gecede, konuklara Türk mutfağından lezzetler de sunulacak. Gece, dünyaca ünlü vurmalı çalgılar ustası Burhan Öcal’ın perküsyon şovuyla noktalanacak.

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.