SON DAKİKA

Baştuğ: Önümüzdeki dönemde daha kademeli faiz indirimleri görebiliriz

Baştuğ: Önümüzdeki dönemde daha kademeli faiz indirimleri görebiliriz
371
23 Aralık 2019 - 15:15

 

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Bankacılık Söyleşileri” kapsamında muhabirlere  bankacılık sektörü, Türkiye ekonomisi ve Garanti BBVA’nın performansına ilişkin değerlendirmede bulundu. Baştuğ, 2020’de TL kredi büyüme anlamında daha iyi bir resmin görüleceğini belirterek, “Artan iç talep, kredi büyümesini teşvik eden düzenlemeler ve düşük faiz ortamının devamıyla birlikte bankaların ekonomiye sağladığı kaynağın artarak sürmesini bekliyoruz.” dedi.

2019 yılı çok kolay bir yıl olmadığını belirten Baştuğ, “Ancak sanıyorum şunu söylemek yanlış olmaz; gerek ekonomimiz gerek sektörümüz gerekse bankamız açısından, beklentilerden daha pozitif bir tablo ile yılı bitiriyoruz.” dedi.

Baştuğ, reel sektöre ve yatırımlara sağladığı destekle ekonominin gelişiminde lokomotif görev üstlenen bankacılık sektörünün her zaman olduğu gibi; ekonominin dengelenme sürecinde de ülkenin sürdürülebilir büyümesine katkısını sürdürdüğünü anlattı.

Baştuğ, yüzde 54 seviyesine ulaşan sektörün kredi penetrasyonunun da bunu destekler nitelikte olduğunu ancak hala gidecek çok yol bulunduğunu söyledi.

Sektörün TL kredi büyümesinin ilk yarı yıldaki teşviklerin ve yılın ikinci yarısından itibaren faizlerdeki düşüş trendinin desteğiyle yüzde 14’e ulaştığını belirten Baştuğ, şöyle devam etti:

“2020’de büyüme anlamında daha iyi bir resim göreceğiz. Artan iç talep, kredi büyümesini teşvik eden düzenlemeler ve düşük faiz ortamının devamı ile birlikte bankaların ekonomiye sağladığı kaynağın artarak sürmesini bekliyoruz. 2019’un 9 ayında, özellikle kamu bankaları TL kredi büyümesinde önemli rol oynadı. Son çeyrekte ise özel bankaların TL kredi büyümesi hız kazandı. Bu katkının sürmesini ve 2020 yılında kamu bankaları-özel bankalar arasında daha dengeli bir büyüme tablosu görmeyi bekliyoruz. Bu yıl TL krediler, tüzel ve bireysel ayrımında dengeli büyüdü. Seneye de benzer seyrin devamını bekliyoruz.”

– “Önümüzdeki dönemde ticari kredilerde toparlanma devam edecek”

Recep Baştuğ, ABD ve Çin arasındaki ticaret belirsizliklerinin, Brexit süreci ve gelişmekte olan ülkelerdeki bazı kendine özgü risklerin, küresel dinamiklerde en belirleyici konular olarak öne çıktığını söyledi.

Küresel ticaret gerilimleri ve korumacılık trendinin, küresel büyümeyi aşağı yönlü etkileyerek, Çin ekonomisinin yapısal olarak yavaşlamasına ve ABD ekonomisinin gerilemesine neden olduğunu anlatan Baştuğ, son dönemde Çin ve ABD arasında ticaret görüşmelerinde olumlu adımlar olsa da global ticaretteki belirsizliklerin devam edeceğini öngördüklerini belirtti.

Baştuğ, ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya ve zayıf enflasyona karşı ise ABD Merkez Bankasının (Fed) ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) daha genişleyici para politikaları uygulamaya başladıklarını ifade etti.

Fed’in politika faizini 2019’da yüzde 1,75’e indirirken, ECB’nin faiz oranını 10 baz puan düşürerek güçlü bir gevşeme paketi açıkladığını hatırlatan Baştuğ, “Merkez bankaları tarafında devam edecek olan konjonktür karşıtı politikaların, ABD ve Avrupa’da olası krizi önlemenin yanı sıra Çin’de daha sert bir yavaşlamayı da önleyecek olsa da küresel ekonominin beklenenden fazla yavaşlamasını engelleyemeyeceğini öngörüyoruz. Gelişmekte olan ülke piyasaları, büyük merkez bankalarının genişlemeci para politikalarından finansal gerginliği baskılamasından dolayı bir süre daha olumlu etkilenebilir.” şeklinde konuştu.

Baştuğ, Türkiye’de de 2019’un ikinci yarısından itibaren yapılan 12 puanlık faiz indiriminin özellikle bireysel kredileri desteklediğini ifade etti.

Gelecek dönemde ticari krediler tarafında başlamış olan toparlanmanın da devam etmesini beklediklerini söyleyen Baştuğ, “Sektörün fonlama tarafında ise gerileyen ülke risk primi, dış borcun döndürülmesi ve fonlama maliyetlerini destekleyici olmayı sürdürecek.” dedi.

– “Önümüzdeki dönemde daha kademeli faiz indirimleri görebiliriz”

Garanti BBVA Genel Müdürü Baştuğ, Merkez Bankasının, enflasyonda beklenenden hızlı gerilemeye rağmen Temmuz 2019’a kadar sıkı duruşunu sürdürdüğünü belirtti.

Temmuz 2019’dan itibaren ise, enflasyondaki gerileme ve gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleme politikalarının desteği ile politika faizini son 4 toplantıda 12 puan düşürerek yüzde 12’ye indirdiğini hatırlatan Baştuğ, “Önümüzdeki yıl enflasyon görünümü; Merkez Bankasının faiz politikasında etkili olacaktır. Enflasyonun, yılın ilk yarısında mevsimsel etkiler ve ücret artışlarına bağlı hizmet fiyatlarındaki değişimden dolayı yüzde 11-12 bandında dalgalanmasını, daha sonrasında ciddi bir şok yaşanmaması durumunda 2020 yılı sonunda yüzde 9’un altına gelebileceğini öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Baştuğ, enflasyondaki beklentiler göz önünde bulundurulduğunda gelecek daha kademeli faiz indirimlerinin görülebileceğini söyledi.

– “Son çeyrekte yüzde 4’ün üzerinde büyüme görebiliriz”

Recep Baştuğ, 2019’un başındaki beklentilerin aksine; ekonomik büyümenin, gevşeyen iç ve dış finansman koşulları, uygulanan makro ihtiyatı politikalar ve olumlu baz etkileri ile yılı pozitif tamamlayacağını belirtti.

IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası organizasyonların, son dönem gerçekleşmeleriyle birlikte milli hasıla büyümesinde yukarı yönlü revizyonlar yaptıklarını hatırlatan Baştuğ, ekonomik büyümede, yılın son çeyreğinde yüzde 4’ün üzerinde bir rakam görebileceklerini ifade etti.

Baştuğ, 2019’u Yeni Ekonomi Programı’ndaki (YEP) yüzde 0,5 hedefin biraz üzerinde yüzde 0,5-1 arasında tamamlayacakları öngörüsünde bulundu.

Cari dengenin ise ekonomideki dengelenmenin, düşük petrol fiyatları ve güçlü turizm gelirleri sayesinde fazla vermeye devam ettiğini bildiren Baştuğ, yılın ikinci yarısında ekonomideki ivmelenmenin etkisiyle cari fazlada bir miktar gerileme yaşandığını, ancak, 2019 yılında cari denge/GSYH oranını yüzde 0,1 cari fazla ile bitirmeyi beklediklerini dile getirdi.

Baştuğ, şunları kaydetti:

“2019’da marjlardaki daralma, sınırlı büyüme, aktif kalitesinde bozulma kaynaklı kredi karşılıklarındaki artış, sektörün karlılığı üzerinde baskı yarattı. Önümüzdeki dönemde, takipteki kredi oranındaki artışın bir süre daha sürmesini ancak hız kaybetmesini bekliyoruz. Beraberinde kredi karşılık giderlerinin sektör karlılığı üzerinde yarattığı baskının hafifleyeceğini öngörüyoruz. Ek olarak, net faiz marjındaki toparlanma ve daha düşük enflasyon ile operasyonel giderlerdeki artış hızının yavaşlaması da sektör karlılığını olumlu anlamda etkileyecektir” dedi.

Recep Baştuğ, doğru müşteriyi doğru ürünle destekleme stratejisi ve ihtiyatlı duruşun faydasını gördüklerini belirterek, gelecek yıllarda da bunun bu şekilde süreceğini söyledi.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.