SON DAKİKA

Bakan Varank, Silikon Vadisi’nden yatırım alan Türk şirketini ziyaret etti

Bakan Varank, Silikon Vadisi’nden yatırım alan Türk şirketini ziyaret etti
320
20 Ocak 2020 - 11:00

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi yatırımcısı Michael Moritz liderliğindeki bir grup yabancı girişimcinin 38 milyon dolarlık yatırım yaptığı Türk teslimat sitesi Getir’in Ar-Ge merkezinde incelemelerde bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Silikon Vadisi’nden 38 milyon dolarlık yatırım alan Türk teslimat sitesi Getir’in başarısını kutlayarak, “Hedefimiz stratejimizde belirttiğimiz gibi Türkiye’de milyar doların üzerinde değerlemeye sahip Turcorn’lar çıkarmak. Türkiye’nin geleceğinden umutluyuz.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yapılan açıklamaya göre, Bakan Varank, Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi yatırımcısı  Michael Moritz liderliğindeki bir grup yabancı girişimcinin 38 milyon dolarlık yatırım yaptığı ve bakanlıktan geçen yıl Ar-Ge Merkezi belgesi alan Türk teslimat sitesi Getir’in Ar Ge merkezini ziyaret etti.

“ARKASINDA BÜYÜK TEKNOLOJİ VAR”

Merkezdeki incelemelerinin ardından değerlendirmede bulunan Varank, Getir’in başarısını tebrik ederek, her ne kadar perakende işi yapan bir şirket olarak gözükse de aslında bir teknoloji firması olduğunu bildirdi.

Varank, “Çok önemli bir iddiayla ortalama 10 dakika sürede müşterilerinin siparişlerini yetiştirme hedefiyle yola çıkmış bir firma. Bunun arkasında büyük bir teknoloji var. Onun için burayı bir teknoloji firması olarak ziyaret ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“GİRİŞİMCİLİK SERMAYEDARLIĞINI TEŞVİK EDEN MEKANİZMALARI GELİŞTİRİYORUZ”

Getir hakkında daha önce bilgi sahibi olduğunu, şirketin yurt dışından aldığı yatırımla gündeme geldiğini aktaran Varank, “2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi ilan ettik. Buradaki en önemli maddelerden bir tanesi de girişimciliğin desteklenmesiydi. Türkiye’de girişimciliği yüzde 90 oranlarında kamu destekliyor. Bunun değişmesini, özel sektörün yeni filizlenen girişimlere yatırım yapmasını istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Varank, Getir’in yatırım olarak yurt dışından aldığı miktarın, Türkiye’deki girişim sermayesi fonlarının bir yıllık yatırımına denk geldiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Özel sektörün bu işlere yatırım yapması için bakanlık olarak hem politikaları belirliyoruz hem de elimizden gelen diğer imkanlarla bu alanları destekliyoruz. Biz özel sektöre, taşıdığı küçük risklerin yanı sıra bu işlerin ne kadar büyük fırsatlar getirdiğini anlatıyoruz. Onları girişimcilik sermayedarlığına teşvik edici mekanizmaları geliştiriyoruz. Girişimcilerimiz de kendilerini daha iyi anlatabilmeli, gerek yurt içinden gerekse yurt dışından fikirlerine yatırımcı çekebilmeli.”

TURCORN ÇIKARMA HEDEFİ

Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin, iktidarları döneminde geliştirilen projeler olduğunu hatırlatan Varank, firmalara kendi bünyelerinde Ar-Ge ve tasarım yapmaları halinde Ar-Ge merkezi belgesi verdiklerini, bu belge sayesinde vergisel avantajlar, sigorta prim destekleri gibi teşviklerden firmaların yararlanabildiğini, Getir’in de bu belgeye sahip olduğunu aktardı.

Bakan Varank, şunları kaydetti:
“Hedefimiz stratejimizde belirttiğimiz gibi Türkiye’de milyar doların üzerinde değerlemeye sahip Turcorn’lar çıkarmak. Türkiye’nin geleceğinden umutluyuz. Bunlara İngilizce’de Unicorn deniyor. Biz bunlara Turcorn diyoruz. Önümüzdeki dönemde Turcorn çıkarma hedefimizde böyle girişimlere çok iş düşecek. Melek yatırımcılar, risk sermayedarları ve özellikle finans sektörü yatırımcı rolleriyle daha fazla ön plana çıkmalı. Onları ekosistemin etkin paydaşları haline getireceğiz.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.