SON DAKİKA

Bakan Selçuk;”Türkiye,190 Ülke Arasında 43. Sıraya yükseldi”

Bakan Selçuk;”Türkiye,190 Ülke Arasında 43. Sıraya yükseldi”
146
10 Nisan 2019 - 21:08

Bakan Selçuk;”Türkiye,190 Ülke Arasında 43. Sıraya yükseldi”

Bakan Selçuk “2019’un İlk Üç Ayında 300 Bin Kişiyi Özel Sektörde İşe Yerleştirdik”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İstanbul’da Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasının (MESS) 47. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Sözlerine ölümünün 15. yıl dönümünde Sakıp Sabancı’yı rahmet ve minnetle anarak başlayan Bakan Selçuk, özel sektör istihdam rakamlarını açıkladı.

Bakan Selçuk, ocak ayından bugüne yaklaşık 300 bin kişiyi İŞKUR aracılığıyla özel sektörde işe yerleştirdiklerini belirterek, “Bu sayının ne mutlu ki 3’te 1’i kadınlarımız, yine 3’te 1’i de gençlerimiz.” dedi.

Bakanlık olarak son 17 yılda, işveren ve işçi sendikalarıyla sosyal diyaloğu güçlendirmeye her zaman öncelik verdiklerini, otomotiv, beyaz eşya, demir-çelik dökümü başta olmak üzere metal sanayisinde üretim ve istihdamın artırılmasını her zaman desteklediklerini vurgulayan Bakan Selçuk, 60 yıllık birikimiyle MESS’i sanayi sektöründeki başarılarıyla özellikle sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin taşıyıcı gücü olarak gördüklerini kaydetti.

“Metal Sektöründe Çalışan Sayımız 1 Milyonu Aşkın Bir Seviyeye Yükseldi”

Türkiye’ye karşı gerçekleştirilmek istenen antidemokratik girişimlere, 15 Temmuz’la birlikte başlayan ekonomik manipülasyonlara rağmen 2002’den bu yana yıllık ortalama yüzde 5,6 oranında bir büyümeye ulaşıldığını dile getiren Bakan Selçuk, “Aynı dönemde 15 milyar dolar olan metal sanayisinin doğrudan veya ara mal üretimi yoluyla yer aldığı ihracat büyüklüğünü 2018’de 81,4 milyar dolar seviyesine yükselttik. Yine 2002’de 20 bin olan metal sektöründeki iş yeri sayımız 78 bine, çalışan sayımız ise 225 binden 1 milyonu aşkın bir seviyeye yükseldi. Bu rakamlar ülkemizin sanayi sektöründeki potansiyelini ortaya koyması bakımından son derece önemlidir.” diye konuştu.

“İstihdam Teşviklerini Sürdüreceğiz”

Bakan Selçuk, Türkiye’nin sahip olduğu demokrasi tecrübesiyle önemli bir seçimi daha geride bıraktığını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle önümüzdeki 4,5 yılda üretime ve istihdamı artırmaya odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Bakanlık olarak, istihdam teşviklerini sürdüreceklerini belirten Zehra Zümrüt Selçuk, ekonomik kazanımları toplumun tüm kesimlerine yansıtmaya devam edeceklerini, küresel hedeflere ulaşmak için uygulamaya koyulan pek çok reformla, teşviklerle iş dünyasına katkıda bulunarak, iş insanlarının finansmana erişimini kolaylaştırdıklarını aktardı.

“Türkiye İş Yapma Kolaylığında 190 Ülke Arasında 43. Sıraya yükseldi”

KOBİ’lere sektör kısıtı olmaksızın 25 milyar lira kredi hacmi sunarak, değer üreten, yerli ve milli üretimde atılım yapan bir Türkiye için çalıştıklarını, aynı zamanda hayata geçirilen reformların sonucunun uluslararası göstergelere de yansıdığının görüldüğünü vurgulayan Bakan Selçuk, Dünya Bankası’nın her yıl yayımladığı İş Yapma Kolaylığı endeksine göre, Türkiye’nin geçen yıl iş yapma kolaylığında 190 ülkede 43. sıraya kadar yükseldiğini, bu iyileşmenin son 15 senenin rekoru olduğunu söyledi.

“Türkiye 8,5 Milyon Kişiye İlave İstihdam Sağlayarak AB Ülkeleri Arasında İlk Sırada Yer Aldı”

Bakan Selçuk, başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyadaki birçok ülke 2007’deki küresel krizin yıkıcı etkileri ile istihdam kayıpları yaşarken, Türkiye’nin yaklaşık 8,5 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak AB ülkeleri arasında ilk sırada yer almayı başardığına işaret etti.

Nisan sonuna kadar sağlanacak her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücretin de devlet tarafından karşılandığını anımsatan Bakan Selçuk, bu yeni teşvikle devletin, vatandaşların iş bulabilme imkanını arttırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını kaydetti.

“Asgari Ücret Desteğini Bu Yıl 12 Aya Çıkardık”

Bakan Selçuk, 2020 sonuna kadar mevcut çalışanlara ilaveten işe alınan her bir sigortalının, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergilerini 12 ila 18 ay boyunca karşılaşacağını belirterek, 2016’da başlatılan ve 9 ay olarak uygulanan asgari ücret desteğini de bu yıl 12 aya çıkardıklarını dile getirdi.

“MEGİP ile Kursiyerlerin 8 Ay Boyunca Ücretlerini ve Primlerini Karşılıyoruz”

İŞKUR’un düzenli olarak İşgücü Piyasası Araştırmaları yaptığını belirten Bakan Selçuk, bu araştırmadan elde edilen bulgular ışığında, ihtiyaç doğrultusunda istihdam politikalarına yön verdiklerini anlattı.

Bu araştırmalar neticesinde, nitelikli işgücünü artırmak için Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi’nin (MEGİP) gerçekleştirildiğini dile getiren Bakan Selçuk, proje kapsamında kursiyerlerin 8 ay boyunca ücretlerini ve primlerini karşılamaya devam ettiklerini kaydetti.

Bakan Selçuk, dezavantajlı grupların istihdama katılımını artırmak adına işsizlik ödeneği alanların, kadınların, gençlerin ve engellilerin, nitelikli işgücünü artırmak adına da mesleki yeterlilik belgelilerin ve işbaşı eğitimini bitirenlerin istihdamında çok daha fazla sigorta prim indirimi olduğunu söyledi.

“18 Ayrı Teşvik ve Destek Uygulamamızla 1,7 Milyona Yakın İşverenimiz, 11 Milyondan Fazla Sigortalımıza Destek Veriyoruz”

Son 7 yılda tüm teşviklerden yararlanan işletme ve çalışan sayısının gün geçtikçe arttığını belirten Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

“Bakanlık olarak, yeni teşvikimizle beraber 18 ayrı teşvik ve destek uygulamamızla 1,7 milyona yakın işverenimiz, 11 milyondan fazla sigortalımıza hali hazırda destek veriyoruz. Prim teşviklerini hayata geçirdiğimiz 2004’ten bu yana da işverenlerimize yaklaşık 150 milyar lira destek sağladık.”

“Daha Fazla Haneye İş İmkanı Sağlayacağız”

İstihdam Seferberliği kapsamında işveren ve çalışanların yanında olduklarına dikkat çeken Bakan Selçuk, “2019 İstihdam Seferberliğimiz kapsamında şu ana kadar görülmemiş bir istihdam teşvik paketi sunduk. Her birinizden bu teşviklerden yararlanmanızı diliyoruz. Biz istiyoruz ki sizler büyüdükçe Türkiye büyüyecek, işler büyüyecek ve biz daha fazla çalışana ekmek kapısı olmaya devam edeceğiz. Daha fazla haneye inşallah iş imkanı sağlayacağız. Yeter ki sizler üretim ve istihdamda, girişimcilikte ülkemizin kalkınması, milletimizin refahının artırılması için çalışmaya, üretmeye devam edin. Bizler de sizlere destek olalım.” diye konuştu.

Bakan Selçuk İşverenlerden İstihdam Desteği Sözü Aldı

Bakan Selçuk, MESS’in yeni yönetimi ve başkanıyla beraber yine uyumlu çalışmaya devam edeceklerine inandığını belirtti ve işverenlere “Sizlerden bu demokratik ortamda ilave istihdam sözünüzü de tekrar hatırlatmak isterim.” sözleriyle seslendi.

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.