SON DAKİKA

Bakan Selçuk:“5. Toplu Sözleşme Görüşmelerine Başlayacağız”

Bakan Selçuk:“5. Toplu Sözleşme Görüşmelerine Başlayacağız”
334
20 Haziran 2019 - 8:40

Memur-Sen İstanbul Buluşması’na Katılan Bakan Selçuk: “Baskılara Boyun Eğmeyin”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmenevi’nde düzenlenen “Memur-Sen İstanbul Buluşması”na katıldı.

Bakan Selçuk programda yaptığı konuşmada, bazı belediyelerde yaşanan sorunları yakından takip ettiklerini, işten çıkarılmaların yanlış olduğunu ifade etti. Belediye çalışanlarına üye oldukları sendikaları değiştirmeleri için baskı kurulduğuna dikkat çeken Bakan Selçuk, sendika üyeliğinin anayasal bir hak ve temel özgürlük olduğunu belirtti.

“Denetim ve Yaptırım Mekanizmaları Her Zaman Yanınızdadır”

Memur ve işçilerin istedikleri sendikaya üye olabileceğine vurgu yapan Bakan Selçuk, “Anayasamızda net bir şekilde ifade edildiği üzere hiç kimse üyelikten ayrılmaya zorlanamaz. Buradan özellikle belirtmeliyim ki Anayasamızın, 657 Sayılı Kanunu kapsamında bakanlığımın denetim ve yaptırım mekanizmaları her zaman yanınızdadır. Bu konuda gereken adımları attık, gerekirse atmaya da devam edeceğiz.” dedi.

“Dik Duruşumuzu Göstereceğiz”

Bakan Selçuk, sözlerine şöyle devam etti:

“Sendikalarınızı değiştirme konusunda yapılan baskılara karşı boyun eğmeyin, yılmayın, korkmayın. Nasıl ki, 80 darbesinde, 28 Şubat zulmünde, 27 Mayıs muhtırasında, 17-25 Aralık olaylarında, 15 Temmuz’da birlik ve beraberlik içinde hareket ettiysek, şimdi de öyle dik duruşumuzu göstereceğiz.“

“5. Toplu Sözleşme Görüşmelerine Başlayacağız”

Toplu Sözleşme görüşmelerine yakın zamanda başlanacağını kaydeden Bakan Selçuk, “Şimdiden kamu personelimiz için, Toplu Sözleşmenin sonuçlarının hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

“İstanbul’a 58.3 Milyar Lira Kaynak Aktardık”

Zehra Zümrüt Selçuk, İstanbul’a bakanlık olarak 58.3 milyar lira kaynak aktardıklarını, son 17 yılda toplam 304 milyar lira yatırım yapıldığını açıkladı.

İstanbul’un 190 kilometrelik tünel, bin 100 kilometrelik raylı sistem uzunluğuyla dünyanın en yaygın ulaşım ağlarından birine kavuşacağını belirten Bakan Selçuk, toplu taşıma ağından öğretmenlerin ücretsiz yararlanacağını söyledi.

Bakan Selçuk, Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin hayatını kaybetmesi nedeniyle Mısır halkına da başsağlığı diledi.

Programda, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Büro-Memur-Sen Genel Başkanı Metin Yılancı da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Yalçın, Bakan Selçuk’a yerel seçimlerin ardından belediyelerde sendikal baskıları içeren raporu takdim etti.

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.