SON DAKİKA

Ankara’da halk ekmekler yerine ‘halk market’ler geliyor

Ankara’da halk ekmekler yerine ‘halk market’ler geliyor
540
03 Eylül 2019 - 0:42

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’da halk ekmek bayilerinin ortadan kaldırılacağını duyurdu. Yavaş, belediyenin, Ankara’nın merkezinde yer alan 4 bin 600 bakkalın içini ve dışını yenileyerek bayilik verileceğini, bu bakkalların zincir şekilde ‘halk market’ olacağını söyledi.

ÜRÜNLER HALK MARKETTE

Yavaş, kırsal alanlarda sözleşmeli üretim modelinin başlayacağını, üretilen ürünlerin de zincir marketlere dönüştürülecek mahalle bakkalları aracılığıyla halka sunulacağını dile getirdi. Çiftçileri tarımsal ve hayvansal alanda üretimler yapmaları için teşvik edeceklerine dikkati çeken Yavaş, şöyle konuştu:

“Halk ekmek büfeleri ortadan kalkıyor. Bunun yerine merkezde bulunan 4 bin 600 bakkala, istedikleri takdirde zincir marketler gibi içini ve dışını yenilemek suretiyle bizim bayilerimiz olmaları için imkan sağlayacağız. Ayaş tarafından süt satın alacağız, orada satılacak. Aynı zamanda köylerde hayvancılığı teşvik ederek burada yemini vererek, ucuz üretim yapmalarını sağlayarak insanlara ucuz et yedireceğiz. Ürünleri halk market satacak. Bunun yanında da en az 50 ile 100 kalem arasındaki malın halk marketler de satılmak suretiyle bakkalların bir zincir mağazası olmalarını sağlayacağız. Bakkallardan belirli bir miktarda depozito almak suretiyle vereceğimiz mal karşılığı bakkalları zincir mağazalarla rekabet eder hale getireceğiz. Dolayısıyla bugün bakkallık mesleği de büyük marketlerin altında eziliyor. Onlar da ezilmemiş olacak bu arada köylerdeki tarımsal kalkınmaya da faydamız olacak.”

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.