SON DAKİKA

ANKARA KENT KONSEYİ BAŞKANI HALİL İBRAHİM YILMAZ’IN 27 ARALIK ATATÜRK’ÜN ANKARA’YA GELİŞİNİN 100 YILI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

ANKARA KENT KONSEYİ BAŞKANI HALİL İBRAHİM YILMAZ’IN 27 ARALIK ATATÜRK’ÜN ANKARA’YA GELİŞİNİN 100 YILI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
881
27 Aralık 2019 - 9:08

ANKARA KENT KONSEYİ ‘27 ARALIK 100. YILI 5.5 MİLYON ANKARALININ ve TÜRKİYE’NİN BAYRAM GÜNÜDÜR’

Devletimizin kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık 1919 günü Ankara’ya gelişinin 100. Yılı bizim için sadece bir anma günü değildir. Mustafa Kemal Paşa’nın Ankara gelişi, Viyana’dan Anadolu’nun içlerine çekilen bir milletin bu çekilmeyi durdurduğu zamanı temsil eder. Bugün savunmadan taarruza geçişin başlangıç günüdür. O yüzdendir ki; Bu kent, Türk dünyasının başkentidir. Savunma hattının ilk siperleri Ankara’da kazılmıştır. Bu hat daha sonra taarruzla, kendine gelen bir milletin sembolü olmuştur.

Çankaya ve Dikmen tepelerinde hafızların ezan ve salât okumaları ile başlayıp binlerce kişinin Ankara’ya girmesi ile devam eden karşılamada, Hacı Bayram camiinde dua edip, Seymen alayı ve Ankara’da bulunan dervişler ile civar köylerden gelen ahalinin arkasında bütün esnaf ve mektepliler yürüyor. Çünkü herkesin tek bir telaşı var: Ümit ve yeniden diriliş onlara geliyor.

Milli mücadelenin karargâhı ANKARA’yı yaptı.”

Cumhuriyetimizin temellerini atıp bizi heyecana boğan bu ruhu, milletimize ve gelecek kuşaklara anlatmalıyız. Bu geliş sadece bir geliş değil bir milletin kendine gelmesi ve Ankara’yı, al bayrağı kuşatan hilalin ucunda ki yıldız yapmasıdır. Ankara, bir halkın yeniden var olma hikâyesi üzerinden, dünyaya model olacak bir başkenttir. Bunu önce kendimize, sonra dünyaya anlatmalıyız.

Ankara Kent Konseyi olarak 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 100 yılını, 5.5 milyon Ankaralının bayram günü olması için farkındalık oluşturduk. “İyi ki geldin” başlığıyla çeşitli etkinliklerde paydaş olduk. Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yılını; TBMM’nin açılışının 100. yılı ve ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı takip edecek. Bu özel yıldönümlerini sembolik kutlamalarla değil ulusça coşku ve bilinçle kutlamalıyız. Başkentte 27 Aralık akşamı, Atatürk’ün Ankara’ya geldiği günün 100. yıldönümü olduğunu bilmeyen bir tek çocuk kalmamalı. “İyi ki geldin” demeliyiz ve bütün çocuklarımız bu “İyi ki geldin ”in ne demek olduğunu bilerek ve sorumluluğunu taşıyarak büyümeli.

Bu ödev tam 100 yıl önce bu gün bize verildi.

 

HALİL İBRAHİM YILMAZ

ANKARA KENT KONSEYİ BAŞKANI

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.