SON DAKİKA

‘Afşar Bala’m Kadın Kooperatifi’

‘Afşar Bala’m Kadın Kooperatifi’
717
20 Eylül 2019 - 0:31

Bala’daki Afşar Kasabası kadınları, Kimya Mühendisi Figen Ar öncülüğünde bir araya gelerek 2019 Şubat ayında Afşar Bala’m Kadın Kooperatifi’ni kurdu. Kooperatifin yaptığı çalışmalar Ankara Kalkınma Ajansı tarafından maddi olarak desteklenmeye değer bulundu. Ürünlerini, tescil ettirdikleri “Afşar Bala’m” markasıyla satmaya başlayan kadınlar, güneş enerjisiyle elektrik üretiyor, kimyasal gübre yerine solucan gübresi kullanıyor, araba yerine 3 tekerlekli bisiklete biniyorlar.

Kooperatif tarafından geliştirilen “Minimum Karbon Ayak İzi İle Afşar Ellerinden Balam Ürünler” projesi yöresel ürünleri yenilenebilir enerjiyle üreten kadınlar, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından düzenlenen 6. Karbon Zirvesi’nde “Düşük Karbon C Kahramanı” ödülünü aldı.

Figen Ar Anadolu kadınının iş gücünü fark etmesi, ekonomiye kazandırılması ilkesiyle çıktıkları yolda engebelerle karşılaştıklarından bahsediyor.

Ar,” Kooperatifimizin devamı için pazar bulmamız çok önemli. E-ticaret yoluyla ürün satmaya çalışıyoruz ancak komisyon oranı %30 seviyelerinde ve çok yüksek. Bala da kargo şirketinin yokluğu da bir başka sorun. Büyük market zincirleri ürünleri aldıktan 3 ay sonra ödeme yaptıklarından dolayı marketlere de giremiyoruz ” dedi.

 

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.