SON DAKİKA

İstatistiklere göre en çok açık iş imalat sektöründe…

İstatistiklere göre en çok açık iş imalat sektöründe…
174
23 Nisan 2019 - 14:04

Açık İş İstatistikleri Araştırması

Açık İş İstatistikleri Araştırması kapsamında 18-28 Şubat 2019 tarihleri arasında Türkiye genelinde örneklemde yer alan 9 bin 985 işletme ziyaret edilmiştir. Söz konusu işletmelerden 8 bin 852 tanesine soru formu uygulanmıştır. Araştırma kapsamında cevap veren işletmelerden Türkiye geneline ait 192 bin 569 işletmeye yönelik veri derlenmiştir.

Araştırma kapsamında Türkiye genelinde 2019 yılı Şubat dönemi itibariyle 7 milyon 756 bin 10 kişinin istihdam edildiği tespit edilmiştir. İstihdam edilenlerin yüzde 29’unu kadınlar, yüzde 71’ini ise erkekler oluşturmaktadır. 2019 yılı Şubat döneminde Türkiye genelinde 10 ve daha fazla kişi istihdam eden işletmelerde toplam 100 bin 481 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir.

Açık iş sayısı birönceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 45 oranında (84 bin 135) azalmıştır.
2019 yılı Şubat döneminde Türkiye genelinde en fazla açık iş İmalat sektöründe olup söz konusu dönem itibariyle açık işlerin yaklaşık yüzde 34’ü “imalat” sektöründedir.

Tablo 1 Sektörlere Göre Toplam Çalışan ve Açık İş Sayısı

“İmalat” sektöründen sonra en fazla açık iş sırası ile “toptan ve perakende ticaret” ile “konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri” sektörlerindedir. “Toptan ve perakende ticaret” sektöründe 23 bin 363 kişilik, “konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri”sektöründe ise 13 bin 427 kişilik açık iş tespit edilmiştir.
2019 yılı Şubat dönemi itibariyle Türkiye genelindeki açık işlerin yüzde 70’i; “imalat”,“toptan ve perakende ticaret” ile “konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri” sektörlerindedir.
2019 yılı Şubat dönemi itibariyle Türkiye geneli için açık iş oranı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1 puan azalarak yüzde 1,3 olarak gerçekleşmiştir.
Şekil 1 Sektörler İtibariyle Açık İş Oranı(%)

Araştırma kapsamında yer alan 17 sektörden 8 tanesinin açık iş oranı Türkiye geneli için hesaplanan yüzde 1,3’lük açık iş oranın üzerinde iken 9 sektörde açık iş oranı Türkiye geneli için söz konusu olan açık iş oranının altında kalmıştır.
2019 yılı Şubat dönemi itibariyle en yüksek açık iş oranı yüzde 3 ile “konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri” sektöründedir. Bu sektörü, yüzde 2,2’lik açık iş oranı ile “diğer hizmet faaliyetleri” ve yüzde 1,8 ile “madencilik ve taş ocakçılığı” sektörleri takip etmektedir.
Araştırma kapsamında en fazla açık iş “satış danışmanı” mesleğindedir. Açık işlerin yüzde 8’i “satış danışmanı” mesleğindedir. “Satış danışmanı” mesleğini sırasıyla;“makineci (dikiş)”, “garson (servis elemanı)”, “çağrı merkezi müşteri temsilcisi”, “temizlik görevlisi”, “madenci (genel)”, “ortacı/ayakçı (tekstil)”, “satış danışmanı(çelik kapı)”, “beden işçisi (genel)”, “ütücü” ve “ön muhasebeci” meslekleri takip etmektedir. Türkiye genelinde 2019 yılı Şubat dönemi itibariyle açık işlerin yüzde 35’i bahsi geçen mesleklerde bulunmaktadır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.