SON DAKİKA

Alacak sigortası KOBİ’ye güven verecek

Alacak sigortası KOBİ’ye güven verecek
202
19 Nisan 2019 - 15:12

Alacak sigortası KOBİ’ye güven verecek

KOBİ’lerin öngörülmeyen tahsilat problemlerine karşı korunması yoluyla finansal yapılarının güçlendirilmesi ve böylece asıl faaliyet alanlarına odaklanmalarını sağlamayı amaçlayan, KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemi’ni hayata geçirmek için Halk Sigorta, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından görevlendirilmiştir.

Alacak sigortası KOBİ’ye güven verecek
Türkiye ekonomisinde küçük ve orta boyutlu isletmeler (KOBI) önemli bir yer tutuyor. Ülkemizdeki toplam satışların da %65’ini gerçeklestiren KOBI’ler, yatırımlarında %50’sini üstleniyor. Özellikle KOBI’lerin alacaklarını garanti altına almak ve KOBI’lerin ellerini rahatlatmak için bu aydan itibaren devreye alınan Devlet Destekli Alacak Sigortası büyük ilgi uyandırıyor.

Devlet Destekli Alacak Sigortası için kurulan havuzun yönetimini ise Halk Sigorta üstleniyor. Alacak sigortasinin isletmeleri öngörülemeyen en büyük risklerden biri olan tahsilat problemlerine karşı koruyacağını söyleyen Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan, alacak sigortası hakkında şunları söyledi:

Öncelikle, ticari alacak sigortası nedir? Hangi riskleri teminat altına alıyor?

Alacak sigortasi; firmalarin yapmis oldugu, herhangi bir teminata baglanmamis vadeli satışlardan doğan borcun ödenmeme riskini teminat altına alan bir sigorta ürünü. Kredi limiti tahsis edilmis bir alıcının iflas, konkordato, tasfiye, vb. hukuki durumlar ile temerrüde düsmesi durumunda devreye giriyor ve pesin, kredi kartli, bankanin teminati (teminat mektubu, DBS, teyitli akreditif, vb) altinda olmayan satışlar ile yurtiçinde kamu kurumları haricindeki satışlar; açık hesap, mal mukabili ve vesaik mukabili (çek ve senet dahil) satislar, vadeli faturali satislar ve tüzel kisiliklere yapilan satislarini teminat kapsamına alıyor.

İlk Aşamada Küçük İşletmeler Dahil Olacak
Bu sigortadan kimler faydalanabiliyor? Tüm KOBI’ler bu sigortayı yaptırabiliyor mu?

Alacak sigortasi sistemi, 4 Haziran 2018 tarihli ve 2018/11892 sayili Bakanlar Kurulu’nun “Küçük ve Orta Ölçekli Isletmelere Yönelik Ticari Alacak Sigortasi Sunulmasini Içeren Devlet Destekli Sistemin Isleyisine Dair Karari” ile olusturuldu. 2005 tarihli ve 25997 sayili Resmi Gazete’de yayimlanan “Küçük ve Orta Büyüklükteki Isletmelerin Tanimi, Nitelikleri ve Siniflandirilmasi Hakkindaki Yönetmelikte” tanimlanan isletmelerden, Hazine tarafindan belirlenen kosullari saglayan KOBI’ler bu sistemden yararlanabiliyor. Yönetmelikteki tanimlamalara göre sistemin baslangicinda bu sigortadan mikro ve küçük isletme sinifina giren isletmeler yararlanabilecek. Yani Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortasi’nin hedef kitlesini, yurt içi yillik net satis hasilati ya da mali bilançosu 25 milyon lirayi asmayan KOBI’ler olusturuyor. Orta büyüklükteki isletmelerin bu sistemden yararlanabilmesi için ise çalismalar devam ediyor. Bu işletmeler de ileriki dönemde Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortasi Sistemi’nden yararlanmaya baslayacak. Orta büyüklükteki isletmelerin sisteme girisi ile yillik net satis hasılatı ya da mali bilançosu 125 milyon liraya kadarki KOBI’ler sisteme girebilecek.

2 Bin 500 Lira Üstündeki Hasarlar Teminat Altında
Sistem tam olarak nasıl işliyor? Primlerin hesaplanması nasıl gerçekleşiyor?

Devlet destekli alacak sigortasinda prim, sigortalanabilir ciro ile müsterinin seçmiş olduğu vade aralığına tekabül eden prim oranının çarpılması ile hesaplanıyor. Sigorta talebinde bulunan firmaların sigortalanabılır cirosunun asgari %50’sini olusturan ve ciro büyüklügüne göre büyükten küçüğe dogru sıralanan alıcılar için limit tahsisi yapılıyor. Sigortalı adayı firma dilerse daha fazla sayıda alıcısı ve hatta tüm portföy için kredi limit çalışması yaptırılabiliyor. Fiyat ve kredi limitlerinin uygun bulunması durumunda da poliçelesme islemi gerçeklesiyor.

Zararlarin ödenmesi noktasında; sigorta döneminde gerçeklesen zararın 2 bin 500 liranin altında kalması durumunda sigortalı tarafından,
2 bin 500 lirayi aşması durumunda ise birinci fıkrada belirtilen teminat oranları kapsamında sigortalıya ödeniyor.

İşletmelerin risk degerlendirmesi nasıl yapılıyor?

Alacak sigortasi kapsaminda teminat verilecek alicilara iliskin risk degerlendirmesinde kullanilacak kriterler merkez tarafindan belirleniyor.

Risk degerlendirmesi ise su sekilde oluyor; sigorta talebinde bulunan isletmenin vadeli satislardan elde ettigi cironun en az %50’sini olusturan ve ciro büyüklügüne göre büyükten küçüge dogru siralanan alicilar dikkate aliniyor. Risk degerlendirmesi sonucunda, bu alicilardan her birine “1 (en düsük riskli)” ile “6 (en yüksek riskli)” arasinda skor veriliyor. Bu risk degerlendirmesi sonucunda skoru 6 olan alicilara alacak sigortasi kapsaminda kredi limiti saglanmıyor.

Digerleri için, alacak sigortasi kapsaminda uygulanan teminat oranlari poliçede belirtiliyor. Bu teminat oranlari da alicinin skoruna göre %70 ve %90 arasinda belirleniyor. Daha önce de bahsettigim gibi; sigorta dönemi içerisinde meydana gelen zararlar 2 bin 500 liranin altinda kalirsa sigortali tarafindan, 2 bin 500 lirayi asmasi durumunda ise teminat oranlari kapsaminda ödeniyor.

Alacak sigortasi uygulamasi KOBI’leri rahatlatacak diyebilir miyiz?

Kesinlikle. Alacak sigortasinin sagladigi teminatlar disinda dolayli olarak da isletmelere önemli faydalari bulunuyor. Basta sigortacilar; müsterilerini analiz edip, finansal durumlarini izleyerek sirketlerin risk yönetimine katki saglayacak. Bunun yaninda alacak sigortasi isletmeyi öngörülmeyen tahsilat problemlerine karsi koruyarak, finansal yapisini güçlendirmenin yani sira bilançonun aktif kalitesini yükselterek bankalar ve finansal kuruluslar nezdinde isletmenin kredibilitesini de artiriyor. Böylece, sirket yönetimi alacak sorunlarini bir kenara birakarak asil faaliyet alanina odaklanabiliyor. Alacak sigortasinin, önümüzdeki dönemde önce küçük boyutlu isletmeler, sonrasinda ise orta boyutlu isletmelerin üzerindeki baskiyi hafifletecegini ve ekonomiyi rahatlatacagini söyleyebiliriz.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.