SON DAKİKA

Bakan Selçuk: Yeni modelde öğretmen eğitimi çok önemli

Bakan Selçuk: Yeni modelde öğretmen eğitimi çok önemli
328
21 Mayıs 2019 - 20:08

Bakan Selçuk: Yeni modelde öğretmen eğitimi çok önemli

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni ortaöğretim tasarımının başarılı olabilmesi için gerekli unsurlar ile ilgili olarak, “Öğretmen eğitimi bunun çok önemli bir parçası. İçeriklerin, materyallerin üretilmesi çok önemli ve bunun diğer süreçlerinin bütünsel olarak ele alınması gerçekten çok kritik. Öğretmen eğitimi, materyallerin geliştirilmesi ve rehberlik son derece kritik bir üçlü” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da, Bakan Ziya Selçuk’un yeni ortaöğretim tasarımının başarılı olabilmesi için gereken unsurlarla ilgili yaptığı değerlendirmenin videosunu paylaştı. Bakan Selçuk, yeni ortaöğretim tasarımının aslında sadece bir ortaöğretim tasarımı olmadığına dikkat çekerek, “Öğretmen eğitimi bunun çok önemli bir parçası. İçeriklerin, materyallerin üretilmesi çok önemli ve bunun diğer süreçlerinin bütünsel olarak ele alınması gerçekten çok kritik. Öğretmen eğitimi, materyallerin geliştirilmesi ve rehberlik son derece kritik bir üçlü” dedi.

Rehberlik sisteminin yeni ortaöğretim tasarımındaki önemine işaret eden Bakan Selçuk, “Eğer öğrencilerin ders seçmesiyle ilgili bir şeyden söz ediyorsak çok güçlü bir rehberlik ve kariyer yönlendirme sistemine ihtiyaç var. Bütün bu altyapı hazırlanmadan, yani öğretmen eğitimi sağlanmadan, içerikler, materyaller geliştirilmeden, çok kuvvetli bir rehberlik, kişisel rehberlik ve kariyer yönlendirme yapısı kurulmadan böyle bir sistemi hayata geçirmek çok zor” diye konuştu.

‘ÜÇ AYAKLI REHBERLİK SİSTEMİ’

Yeni tasarım ile ilgili hazırlık çalışmalarının başlatılacağını söyleyen Ziya Selçuk, rehberlik sistemini de aile, çocuk ve öğretmen olmak üzere üç açıdan ele alacaklarını açıkladı. Bakan Selçuk, yaptıkları hazırlık çalışmalarıyla önce öğretmenlerin yetişmesine yönelik katkılar sağlayacaklarını söyleyerek, şöyle konuştu: “Bu arada materyallerimizin, ders kitaplarımızın, içeriklerimizin geliştirilmesine ilişkin, yeni bakış açısına uygun materyallerin geliştirilmesi için hazırlıklar yapacağız ki, yapmaya başladık zaten. Ve çok güçlü bir rehberlik sistemini, biraz önce ifade ettiğim gibi, önemsiyoruz. Rehberlik sistemi, aile açısından da rehberlik, çocuk açısından da rehberlik, öğretmen açısından da rehberlik olarak ele alınmalı. Bu sacayağı içerisinde yapılabilecek rehberlikle çocukların, öğrencilerimizin, gençlerimizin, ortaöğretimde kendilerini bulmaları için de bir fırsat tanımış olacağız.”

‘DÜNYANIN GİDECEĞİ YERİ DİKKATE ALDIK’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Twitter hesabından, Bakan Ziya Selçuk’un yeni ortaöğretim tasarımı ile ilgili “Bu tasarım yapılırken nelere dikkat edildi?” sorusuna verdiği yanıtın videosu paylaşıldı. Bakan Selçuk, tasarımı yaparken dünyanın geleceğini, dünyanın gideceği yeri dikkate aldıklarını, dünyanın geleceği konusunda yeterli duyarlılığı geliştirmek için bugünün doğasını değil, geleceği dikkate aldıklarını söyledi. Selçuk “Bu coğrafyada, bu topraklarda, bu değer sisteminde gençlerimizin nasıl bir kimlikle ortaya çıkması gerektiğini de çok önemsiyoruz. Çünkü biz sadece kendimiz için bir eğitim yapmıyoruz. Biz dünyaya da katkı sağlamak için bir eğitim yapıyoruz. Eğer mevcut medeniyete, mevcut uygarlığa, bu topraklardan katkı sağlarsak, bu gençleri bu eğitim sistemi içerisinde yetiştirirsek asıl o zaman eğitim sistemi kendi vazifesini ortaya koymuş olacaktır. Aksi takdirde yerel bir bakış açısıyla, içe kapanmış bir şekilde, biz belli bir eğitim sistemini yürütüyormuş gibi yaparız” diye konuştu.

Eğitim sisteminin bir iddiaya sahip olması gerektiğini ifade eden Bakan Selçuk “Dünyaya nasıl katkı sağlayacağımızı, bilimi ve teknolojiyi nasıl öne çıkaracağımızı özellikle vurgulayarak düşünmek zorundayız. O nedenle de dünyanın gideceği yer elbette önemli, Türkiye’nin bulunduğu yer, bulunduğu coğrafya, içinde bulunduğu değer sistemi çok çok önemli. Bütün bunları birleştirdiğimizde de ortaöğretim tasarımını yine sadece bir okul içeriği olarak değil, Türkiye’nin gençlerinin, Türkiye’nin insanının geleceğe hazırlanması, Türkiye’nin geleceğe hazırlanmasının bir aracı olarak değerlendiriyoruz” dedi.

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.