SON DAKİKA

Gıda sanayi güncel konuları masaya yatırıldı

Gıda sanayi güncel konuları masaya yatırıldı
421
29 Mayıs 2019 - 17:33

Gıda sanayi güncel konuları masaya yatırıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Gıda Sanayi Meclisi toplantısı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı ve Meclis Başkanı Necdet Buzbaş Başkanlığında, Meclis Üyelerinin katılımlarıyla TOBB İstanbul Hizmet Binasında gerçekleştirildi. Özer Matlı, enflasyon rakamlarına dikkat çekerek, son dönemin en önemli sektörlerinden biri olan gıda sektöründe verimliliğin arttırılması için çok çalışılması gerektiğine dikkat çekti.​
Toplantıda, Ticari Uyuşmazlıkların Tahkim Yoluyla Çözümüne yönelik bilgi sunumu yapıldı. Tahkimin daha kısa, daha ucuz olmasının yanında esnek ve gizlilik şartı olmasından dolayı tercih edildiğine dikkat çekildi. Sonrasında gıda sektörünün yanında birçok sektörü yakından ilgilendiren Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Yönetmeliği Tasarısı detaylarıyla görüşüldü. Çevre Kanunda yapılan revizyonun ek 11 i kapsamında uygulamaya alınan GEKAP’a dahil olan ürünler ve ödeme tarihleri gibi detaylar hakkında bilgi verildi. Tasarıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle uygulama detaylarına yer verileceği bilgisi aktarılarak, sektör olarak; doğabilecek maliyetler ve diğer olası etkileri konusunda hazırlıklı olunmasına dikkat çekildi. Özer Matlı, gıda fiyatlarını arttıracak çevresel önlemlerle karşı karşıya olunduğunu, firmaların atığını dönüştürme maliyetinin ürün maliyetini geçecek boyuta gelmesinden endişe duyduklarını belirtti.

Ayrıca, Mart ayında bilgi kirliliğinin çözümüne yönelik öneriler geliştirmek üzere Türkiye Gıda Sanayi Meclisi ve Türkiye İçecek Sanayi Meclisi ile ortak gerçekleştirilen Gıdada Bilgi Kirliliğine Sektörel Çözümler Arayışı Çalıştayı değerlendirildi. Çalıştay sonrası hazırlanan ve üyelerle daha önce paylaşılan rapor hakkında üyelerin görüşleri alındı. Toplantıda son olarak, ambalajlı gıdalarda başlayacak “trafik ışığı” uygulaması masaya yatırıldı. Üyeler; ürünlerin yağ, doymuş yağ, şeker ve tuz miktarlarına göre sarı, kırmızı ve yeşil renklerle işaretlenmesinin, zararlı olmayan ürünlere yönelik tüketicilerin zihninde kafa karışıklığına sebebiyet verebileceğine dair endişelerini paylaştı.

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.