SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığının Yeni Binasının Açılışını Yaptı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığının Yeni Binasının Açılışını Yaptı…
238
10 Nisan 2019 - 20:27

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığının Yeni Binasının Açılışını Yaptı…

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz gecesi hain FETÖ örgütünün saldırısına maruz kalan Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Başkanlığının yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı.

Törene ayrıca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, Milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Sayın Metin Kıratlı, İçişleri Bakan Yardımcıları Muhterem İnce, Mehmet Ersoy, İsmail Çataklı, Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, Ankara Valisi Vasip Şahin, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Özel Harekât Başkanı Selami Türker, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, şehit yakınlarımız, gazilerimiz, teşkilat mensupları ve halkımız katıldı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın karşılanmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Bugün gazi mekanda bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Milletin güvenliği ve huzurunun teminatı Emniyet Teşkilatının 174’üncü kuruluş yıl dönümünü kutluyor, bugüne kadar ülkesine ve milletine hizmet etmiş tüm emniyet mensuplarını saygıyla yad ediyorum.” dedi.

Özel Harekat Başkanlığının 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’cüler tarafından bombalanarak tahrip edildiğini, binaların bir kısmının yıkıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ ihanet çetesince ele geçirilen uçaklardan atılan bombalarla havacılık biriminde 7, nizamiye önünde de 44 polisin şehit olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tabii her insan ayrı bir dünyadır. Fakat az önce saygıdeğer hocamızın da okumuş olduğu ayetlerde Rabbimizin bize malum bir müjdesi var. Orada Rabbimiz, ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ancak siz bilemezsiniz.’ buyuruyor. Şimdi bizim 51 şehidimiz de burada ama bizim yüzlerce, binlerce geçmişten bugüne şehitlerimiz var. Onlar bizi şu anda da izliyorlar ve bizi görüyorlar.” diye konuştu.

Konuşmasının devamında darbe girişiminin yaşandığı her yerde farklı kahramanlık hikâyelerinin yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Polis teşkilatımız özellikle de özel harekâtçılarımız milletimizle omuz omuza FETÖ’cü teröristler tarafından işgal edilen yerleri kısa sürede kurtararak darbenin bastırılmasında çok önemli görevler ifa ettiler. Genelkurmay Başkanlığı çevresinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü binasında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Jandarma Genel Komutanlığı çevresinde Mamak’tan Etimesgut’a kadar her yerde milletimizle birlikte destan yazan polislerimize şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Yine İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü’nde, Çemberlitaş’ta, Çengelköy’de, diğer yerlerde, ülkemizin dört bir yanında milletimizle birlikte darbecilere dünyayı dar eden tüm polislerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu şekilde kalbimizi dağlayan hainlere karşı topyekûn bir mücadele yürüttük. Yüreği yanık babaların, anaların, eşlerin, evlatların, kardeşlerin, arkadaşların ‘ahlarını’ yerde bırakmadık. Darbecilerin başına bir yumruk gibi inen milletimiz ve polislerimizle birlikte daha sonraki günlerde de bu hainleri bünyemizden tümüyle temizlemek için gece gündüz çalıştık. Şu anda cezaevlerinde 20 bin 226’sı hükümlü 10 bin 333’ü tutuklu olmak üzere 30 bin 559 FETÖ’cü bulunuyor. Tutuklu ve hükümlülerden 4 bin 446’sı da maalesef emniyet teşkilatımızın içinden çıkan hainlerdir.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise törende yaptığı konuşmasında bugün açılısı yapılan binaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve destekleriyle 14 ay içinde tamamlandığını söyledi.

Bu binaların hal diliyle bir mesaj verdiğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Onlar, sadece yıkmadılar. Aynı zamanda bir fitne tohumu ekmeye çalıştılar. Cenab-ı Hak Bakara Suresi’nde ‘Fitne öldürmekten beterdir’ buyurmuştur. Dolayısıyla gayretimiz ve farkımız, hem yıkılanı yerine koymak hem de içimize salınmak istenen fitneyi yok etmektir. Ben bu vesileyle hem bu binaların yapımında hem de Bakanlığımızın diğer tüm taleplerinde bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bu eserlere emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.

Teşkilatın bugün başarısının doruğunda olduğunu vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Teşkilatının terörle mücadeleden asayişe, trafikten narkotikle mücadeleye kadar her gün bir önceki günden çok daha başarılı şekilde grafiğini yükselttiğini söyledi.

Sorumluluklarının sadece millete değil, şehitlere karşı olduğunu da ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, başta 15 Temmuz gecesi Emniyet Genel Müdürlüğünün Gölbaşı yerleşkesindeki 51 şehit olmak üzere bu ülke için canını feda etmiş tüm şehit ve gazileri rahmet ve şükranla andığını kaydetti.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ise törende yaptığı konuşmada Türk milletinin, 15 Temmuz gecesi adeta ikinci bir Kurtuluş Savaşı mücadelesi verdiğini belirterek, o gece göreve çıkmaya hazırlanan 38’i özel harekat, 7’si havacılık, 4’ü genel hizmet, biri müstafi emniyet personeli ve biri de imam olmak üzere 51 yiğit vatan evladının, Emniyet Genel Müdürlüğünün Gölbaşı yerleşkesinde F16’lardan atılan lazer güdümlü füzelerle alçakça şehit edildiğini anımsattı.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, “15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında havadan yapılan silahlı ve bombalı saldırılar sonucu içerisinde bulunduğumuz yerleşkedeki Özel Harekât ve Havacılık Daire Başkanlıklarına ait binalar yıkılmış, Özel Harekât Başkanlığının bahçesinde bulunan zırhlı araçlar yanarak tamamen kullanılamaz hale gelmiştir. Meydana gelen bu büyük tahribatın giderilmesi amacıyla zat-ı alilerinizin talimatları doğrultusunda derhal inşasına başlanmış ve 39.600 metrekarelik bir alan üzerinde günümüz şartlarına ve görevin vasfına uygun, personelin moral ve motivasyonunu yüksek tutacak nitelikte 2 blok halinde yaklaşık 23.000 metrekare kapalı alana sahip yeni Özel Harekât Başkanlığı hizmet binası inşa edilmiştir. Yeni Hizmet Binasında her blok toplam 6 kattan oluşmakta, 67 adet Çalışma Ofisi, 500 kişi kapasiteli yatakhane ve 702 kapasiteli 2 adet yemekhane bulunmaktadır.” açıklamalarında bulundu.

Hain FETÖ’nün tüm kurumlar gibi Emniyet Teşkilatımıza da sızdığına değinen Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, “Bugün itibariyle teşkilatımızdan toplam 33.372 değişik rütbede personel ihraç edilmiş, 2.688 personel de açığa alınmış bulunmaktadır. 15 Temmuz tarihinde 266.690 olan EHS Personeli sayısı, Zat- ı alilerinin talimatları doğrultusunda 85.976 yeni personel alımı ile bugün 293.863’e ulaşmış ve Sokullu Mehmet Ali Paşa’nın meşhur ifadesindeki gibi; kesilen sakal daha gür olarak gelmiştir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye takdiminin ardından, 15 Temmuz’da FETÖ’nün hain darbe girişimi sırasında bombalanan Polis Özel Harekât Başkanlığı yeni inşa edilen hizmet binasının açılış töreni gerçekleştirildi.

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.