SON DAKİKA

Nükleer Enerjide ASO ve TAEK İşbirliği

Nükleer Enerjide ASO ve TAEK İşbirliği
445
26 Nisan 2019 - 16:38

Nükleer Enerjide ASO ve TAEK İşbirliği

Ankara Sanayi Odası ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Türk sanayicilerin nükleer üretim kabiliyetlerinin geliştirilmesi için iş birliği yapacak. Bu amaçla Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve TAEK Başkan Vekili Suat Ünal tarafından imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, TAEK Türkiye’de kurulacak radyoaktif atık tesisi, radyasyon tesisi ve nükleer tesislere tedarikçi olmak isteyen yerli firmalara teknik destek sağlayacak.

ASO’da düzenlenen imza töreninde konuşan Özdebir, Türkiye’de yapımı devam eden Akkuyu ve planlanan diğer iki santrale 20’şer milyar dolarlık yatırım yapılacağını anımsatarak, yerli sanayicilerin burada yer alması gerektiğini belirtti. Nurettin Özdebir, ülkemizde yeni olan nükleer enerji sektörünün standart ve özelliklerine göre yerli sanayicinin kapasitesini artırmayı hedeflediklerini aktardı.

Nükleer enerji sektöründe yer alabilmek için eğitim ve akreditasyonun önemine değinen Özdebir, “Oda ve sanayicilerimiz olarak kapasitemizi geliştirmek için çaba sarf ediyoruz. Bizim hedefimiz bu santrallerde yerli sanayicinin payını artırmak. Türkiye’deki varlığın minimum yüzde 50’si yerli olmalı. Türk sanayicisi olarak bunu yapabilecek kapasitedeyiz. Dünyada yapımı devam eden 50 santral inşaatı daha var, geliştirdiğimiz üretim kabiliyetleriyle buralarada üretim yapabiliriz. Bunun için de bu iş birlikleri çok önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

ASO Başkanı Özdebir, nükleer santral inşaatlarındaki birçok malzemenin yerli sanayiciler tarafından rahatlıkla üretilebileceğini de kaydetti.

-TAEK Türk sanayicilere teknik destek sağlayacak

TAEK Başkan Vekili Suat Ünal da kurum olarak Türk sanayicilerin nükleer sektördeki yapacakları imalatlarda eğitim ve danışmanlık gibi konularda destek sağlayacaklarını kaydetti.

Yeni yapılanmada bir Ar-Ge ve eğitim kurumu olarak çalışmalarına devam edeceklerini belirten Ünal, “Önümüzdeki dönemde ASO Nükleer Sanayi Kümelenmesi (NÜKSAK) üyeleri ve Türk sanayicilerine yapacakları imalatlarda, danışmanlık ve akreditasyon gibi konularda eğitim vereceğiz.” diye konuştu.

İş birliği kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerde yer almak isteyen yerli sanayi firmaları ise NÜKSAK tarafından belirlenecek.

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.