SON DAKİKA

ATO ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ’NİN İKİNCİSİ İÇİN KOLLARI SIVADI

ATO ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ’NİN İKİNCİSİ İÇİN KOLLARI SIVADI
578
05 Haziran 2019 - 20:32

ATO ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ’NİN İKİNCİSİ İÇİN KOLLARI SIVADI
Ankara Ticaret Odası’nın (ATO), Anadolu’nun yöresel ve geleneksel ürünlerini Ankara’dan dünyaya pazarlanması amacıyla bu yıl ikincisini gerçekleştireceği “Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” 19-20-21 Eylül tarihlerinde “Anadolu’dan Dünyaya” temasıyla yapılacak.

ATO Congresium’da gerçekleşecek zirve kapsamında katılımcılar için ‘Konferans Programı’, ‘Coğrafi İşaretli Ürünler İhtisas Fuarı’, ‘Eğitim Programları’ , ‘İkili İş Görüşmeleri’ ve ‘Saha Etkinlikleri’ yer alacak.

-10 OTURUM 50’DEN FAZLA KONUŞMACI-

Zirve’nin ilk iki gününde konferanslar kesintisiz devam edecek. Katılımcılar, coğrafi işaretlerin tüm boyutlarına ilişkin bilgi ve gelişmeleri, dünyada ve Türkiye’de başarı hikâyeleri ile alanında örnek teşkil eden kanaat önderleri, ulusal ve uluslararası düzeydeki politika yapıcı ve uygulayıcı kurum ve kuruluşların yöneticileri ve uzmanları, akademisyenler, bilim insanları ve ünlü isimlerden dinleme şansına sahip olacaklar. On oturum ve 50’den fazla konuşmacıdan oluşacak konferans programı ile coğrafi işaretler konusunun bilimsel, ticari ve hukuki yönleri katılımcılara detayları ile aktarılacak.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERDE MARKALAŞMA-

Zirve süresince düzenlenecek uygulamalı eğitim kamplarında katılımcılar, coğrafi işaretlere konu ürünler hakkında genel bilgi, ürünlere yönelik markalaşma, e-ticaret, tescil, denetim gibi teknik konulardaki bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatını yakalayacaklar. Ayrıca katılımcıların coğrafi işaretli ürünler alanında potansiyel kariyer planlamasına yönelik rehberlik yapılması ve coğrafi işaretler alanında çalışan/çalışmayı hedefleyen profesyonellerin mesleki becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Tüm eğitimleri tamamlayan katılımcılara ‘Katılım Sertifikası’ verilecek.

-TÜRKİYE’NİN ÜRÜNLERİ Cİ FUARINDA SERGİLENECEK-

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi, Kars kaşarından, Malatya kayısısına, Hatay’ın defne sabunundan Pervari balına kadar Türkiye’nin renkli coğrafyasının zengin ürünlerinin sergileneceği Coğrafi İşaretli Ürünler İhtisas Fuarı’na da ev sahipliği yapacak. Yaklaşık 3 bin 500 metrekare alanda açılacak 200’den fazla stantta yöresel ürünler, yabancı alım heyetleri, zincir mağaza yöneticileri ziyaretçilerle buluşturulacak.

-“TÜRKİYE Cİ PAZARINA SEYİRCİ OLAMAZ”-

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Ticaret Odası’nın 2017 yılında gerçekleştirdiği ilk Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nin deneyimiyle ikincisi için hazırlık yaptığını bildirdi. Baran, “Geleneksel ve yöresel ürünlerimiz değer kazanacak, Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı Ankara’dan dünyaya ulaşacak” dedi. Dünyadaki coğrafi işaretli ürünler pazarının büyüklüğünün 200 milyar doları aştığına dikkat çeken Baran, “Türkiye’nin bu pazarda hak ettiği yeri alması için çalıştıklarını söyledi. Baran, “600’ün üzerinde tescilli coğrafi işaretli ürünü bulunan Fransa, 18 milyar dolar, 500’ün üzerinde tescilli coğrafi işaretli ürünü bulunan İtalya 12 milyar dolarlık pay alırken, Türkiye’nin 2 bin 500’ün üzerinde coğrafi işaret tescili alabilecek ürünü ile seyirci konumunda olması kabul edilemez. Türkiye bu pazarda yerini mutlaka alacaktır” dedi.

-TAVA, PASTIRMA, SİMİT, DÖNER TAMAM SIRA TİFTİKTE-

“İkinci Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”ni düzenleyen kuruluş olmanın yanı sıra, coğrafi işaretli ürün tescili konusunda da çalışmalar yürüten Oda olduklarının altını çizen Baran, bugüne kadar “Ankara Simidi”, “Ankara Döneri”, “Ankara Tavası” ve “Erkeç Pastırması” olmak üzere Başkent’in dört ürünü için coğrafi işaret tescili aldıklarını ifade etti. Baran, “Tescil başvurusu yaptığımız -Ankara Tiftiği- için ise çalışmalar sürüyor” dedi.

-İLK ZİRVEYE 15 BİN KİŞİ KATILDI-

ATO’nun 28-29 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlediği Birinci Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde 30 ayrı oturumda 42 konuşmacı Coğrafi İşaretli Ürünler hakkında konuşmalar yapmış, 42 Oda ve Borsanın katıldığı ve 200’ü aşkın yerel ürünün stantlarda sergilendiği fuar ve zirve katılımcı sayısı 15 bini aşmıştı.

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.