SON DAKİKA

93.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ VE TÜRKİYE İSTATİSTİK GÜNÜ

93.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ VE TÜRKİYE İSTATİSTİK GÜNÜ
231
25 Nisan 2019 - 14:27

93.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ VE TÜRKİYE İSTATİSTİK GÜNÜ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Kuruluşunun 93.yıldönümü ve Türkiye İstatisti Günü münasbetiye TÜİK Başkan Vekili Yinal Yağan kutlama mesajı yayımladı…

“Türkiye İstatistik Kurumu, 1926 yılından günümüze kadar önemli bilimsel ve teknik süreçlerden geçerek ülkemizin çağdaş istatistik yapısını geliştirmek amacıyla hareket eden ve istatistik üretim süreçlerinde etkin rol oynayan bir kurumdur.
Kurumumuz, ulusal ve uluslararası ihtiyaçlara cevap verebilmek ve uluslararası standartlara uygun resmi istatistikleri üretmek amacıyla hizmet sunmaya devam edecektir.
2005 yılında yürürlüğe giren Türkiye İstatistik Kanunu ile Türk İstatistik Sistemi için önemli düzenlemeler yapılmış olup, ulusal düzeyde resmi istatistikler konusunda temel ilkeleri içeren Resmi İstatistik Programı’nın hazırlanması ve istatistik üretiminin bu program çerçevesinde yapılması hükme bağlanmıştır.
Her zaman “Ulusal ve uluslararası kullanıcıların ihtiyaç ve önceliklerini dikkate alarak kaliteli, güncel, güvenilir, tutarlı, tarafsız, uluslararası standartlara uygun istatistikleri üretmek, kullanıma sunmak ve resmi istatistik üretim sürecinde yer alan kurumlararası eşgüdümü sağlamak” misyonu ve “uluslararası standartlarda, kullanıcı odaklı ve sürdürülebilir bir istatistik sistemi kurmak” vizyonu ile hareket eden Türkiye İstatistik Kurumu, sahip olduğu kaynakları en etkili biçimde kullanarak çalışmaya
devam edecektir.
TÜİK, gerek kurumsal olarak gerekse istatistik yöntemleri ve uygulamaları
alanında kendini sürekli yenilemektedir. Edindiği bilgi ve tecrübelerini ulusal ve uluslararası kurum/kuruluşlarla paylaşarak istatistik çalışmalarına yön veren bir yaklaşım izlemektedir.
Türkiye İstatistik Kurumunun 93. Kuruluş Yıldönümü ve Türkiye İstatistik Günü nedeniyle, istatistik camiasının ve Kurumumuza özverili çalışmalarıyla katkı sağlamış olan tüm meslektaşlarımın Türkiye İstatistik Günü’nü kutlarım.”
Yinal YAĞAN
Başkan V.

ankara ticaret haber coğrafi işaretler
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.